ЗОШ І-ІІ ст. с. Неслухів
Понеділок, 22.10.2018, 04:25
Вітаю Вас Гість | RSS
 
Головна РеєстраціяВхід
Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » 2016 » Березень » 1 » Текстильні волокна
18:16
Текстильні волокна


Мета уроку. Систематизувати та доповнити знання про види текстильних волокон, їхні властивості; ознайомити з виготовленням тканин із волокон хімічного походження; навчити розпізнавати тканини за органолептичним методом; привчати дотримуватись санітарно-гігієнічних вимог та правил безпечної праці під час виконання робіт.
Наочність: зразки різних волокон, зразки різних тканин, таблиці, схеми.
Міжпредметні зв’язки: природознавство, біологія, хімія, трудове навчання.
План уроку
1. Хімічні волокна.
2. Штучні волокна, їхні властивості.
3. Синтетичні волокна, їхні властивості.
4. Лабораторно-практична робота. Розпізнавання тканин натурального та хімічного походження за волокнистим складом оргналептичним методом.
Хід уроку
I. Організаційна частина.
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності (повторення).
— Які види натуральних волокон вам відомі?
— На які види поділяють волокна рослинного походження?
— Які властивості волокон рослинного походження?
— Які ви знаєте волокна тваринного походження?
— Які властивості волокон тваринного походження?
— Чому бавовну називають технічною культурою?
— Що таке пух? (Тонке, гнучке, пружне волокно).
— Що таке ость? (Більш товсте і грубе волокно).
III. Пояснення нового матеріалу.
1. Хімічні волокна.
Історичні документи і археологічні пам’ятки свідчать про те, що людина використовувала волокна, створені природою, дуже давно. Вона виготовляла з них тканини і прикраси, папір і снасті. Як ми вже знаємо, ці нечисленні природні волокна поділяються на дві групи: рослинні і тваринні. Але ці воло-кна мають недоліки. Як правило, вони не мають високих хімічних і термічних властивостей, вони дорогі, асортимент їх обмежений. Природа вирощує свої волокна повільно: швидкість росту природного волокна — декілька міліметрів за годину, а зазвичай і менше. Шовкопряд і павук прядуть свої волокна швидше, зі швидкістю до 1 м за хвилину. Але, наприклад, гусінь тутового шовкопряда за все життя може виробити півграма шовкової нитки.
Крім того, природні волокна давно перестали задовольняти вимоги тех-ніки, наприклад, щодо вогнестійкості, міцності, стійкості до дії мікроорганіз-мів, агресивних речовин тощо. Тому люди давно хотіли знайти замінники натуральних волокон і створити нові волокна, дешеві і кращі від природних. Спроби отримати «штучний шовк» почались з другої половини ХІХ ст.
У Російській імперії перший завод з виробництва штучного шовку був побудований у Митищах, а в 1913 році він дав першу продукцію.
У гардеробі сучасної людини рідко можна знайти річ, виготовлену з на-турального волокна. Зазвичай ці волокна мають добавку, яка покращує їхні властивості, а часто вироби бувають виготовлені з чистого хімічного волокна. При купівлі тканини, текстильних і трикотажних виробів не можна орієнтува-тись тільки на їх зовнішній вигляд. Дуже важливо знати, з чого виготовлена тканина, її властивості, щоб правильно вибрати режим прання, прасування, чистки і інших видів обробки. Це допоможе надовго зберегти незмінним зов-нішній вигляд улюбленої речі, швидко підкаже, як потрібно доглядати за нею.
Отже, тема сьогоднішнього уроку: «Класифікація волокон хімічного по-ходження, їхні властивості. Тканини з волокон хімічного походження, їхнє застосування в побуті та народному господарстві. Способи розпізнавання тканин за волокнистим складом. Санітарно-гігієнічні вимоги, правила безпе-чної праці та організації робочого місця під час виконання робіт».
2. Хімічні волокна.

http://rpp.nashaucheba.ru/pars_docs/refs/147/146852/img4.jpg

Хімічні волокна створені штучним шляхом за допомогою фізичних та хімічних процесів. Виробництво хімічних волокон впливає на розвиток текстильної промисловості — значно розширюється асортимент тканин, покра-щуються їхні властивості, створюються нові види тканин за рахунок змішу-вання різних волокон. Виробництво тканин з хімічних волокон зростає. Це викликано тим, що:
 багато хімічних волокон за своїми фізико-механічними та гігієнічни-ми властивостями схожі з натуральними, а часом і кращі;ü
 волокна можна одержати із заданими властивостями;ü
 витрати на виробництво хімічних волокон значно нижчі, ніж для ви-робництва натуральних.ü
Отже, хімічні волокна бувають штучні та синтетичні, залежно від си-ровини. Сировиною для виробництва штучних волокон служать природні полімери – целюлоза, яку одержують із відходів хвойних дерев та відходів бавовни, білки (наприклад, казеїн, білки пшениці, сої, земляного горіху). Синтетичні волокна методом синтезу отримують з газоподібних і рідких ре-човин, які утворюються при перегонці кам’яного вугілля, при термічному розкладі нафти або виділені з природних газів. Отже, на відміну від штучних, синтетичні волокна виробляють з речовин, створених не природою, а мето-дом синтезу високомолекулярних сполук. Група синтетичних волокон міс-тить вже набагато більше видів, і наука не знає меж у створенні сполук, які придатних для отримання все нових і нових волокон.
3. Технологія виробництва хімічних волокон.
Процес виробництва хімічних волокон включає три етапи:
а) Одержання прядильного розчину
Всі хімічні волокна, крім мінеральних одержують із в’язких розчинів або розплавів, які називають прядильними. Наприклад, для одержання штучних волокон підготовлену целюлозну масу розчиняють у лузі. Синтетичні волокна одержують шляхом хімічних реакцій різних речовин, тому і назви у них складні. Докладніше ви будете вивчати про це на уроках хімії.
б) Формування волокна.
2014-01-21_153052В’язкий розчин продавлюють крізь дрібні отвори ковпачків, які називають фільєрами.
Ковпачок-фільєра має 24-36 тисяч отворів діаметром 0,07-0,08 мм. Струмочки прядильного розчину, витікаючи з фільєр, затвердівають, утворюючи тверді тонкі нитки. Твердіють нитки в мокрому середовищі (розчин сірчаної кислоти), цей спосіб називається мокрим. Можуть вони також затвердівати в сухому середовищі (під дією гарячого повітря), цей спосіб називається сухим.
Далі нитки з однієї фільєри на прядильних машинах з’єднуються в одну загальну нитку, витягуються та намотуються на бобіну.
в) Обробка волокна
Нитка проходить промивку (для видалення сірчаної кислоти), сушку, крутку, термічну обробку для закріплення крутки. Деякі волокна відбілюють та фарбують, обробляють розчином мила для надання м’якості. При виготов-ленні штапельного волокна окремі нитки з багатьох фільєр з’єднуються в товстий джгут, який після операцій обробки розрізають на волокна заданої довжини. Таким чином, штапельними називають короткі хімічні волокна, наприклад, штапельний капрон, віскозне штапельне полотно тощо. Для пок-ращення властивостей натуральних волокон до них додають штапельні воло-кна. Для виробництва штапельного волокна використовують фільєри велико-го розміру з числом отворів 1600-12000.
2. Властивості штучних волокон.
У кінці 80-х років ХХ ст. ботаніком Негелі було встановлено, що бавовна – основна сировина текстильної промисловості – складається з целюлози, тобто з тієї ж речовини, що і папір, який виробляють з деревини. Це відкриття привело до думки про можливість виробляти волокно, подібне до бавовняно-го, з дешевшої сировини – з деревини.
Віскозне волокно — найбільш поширене хімічне волокно. Сировиною для нього служить деревна целюлоза, яку одержують із деревини сосни або ялини. Віскозне волокно міцне, добре фарбується, розчиняється в кислотах і лугах, світлостійке, у воді значно зменшується його міцність і довжина. Віс-коза вбирає вологу краще, ніж бавовна. Змінюючи блиск, товщину волокон, надаючи їм скрученості, віскозній тканині можна надати вигляду шовку, ба-вовни або шерсті. Застосовуючи потовщення віскозної нитки, можна одержа-ти імітацію льняного полотна.
Горять волокна віскози як лляні або бавовняні: швидко, рівно, яскравим полум’ям, пахнуть горілим папером, залишається попіл світло-сірого кольо-ру.
Ацетатні і триацетатні волокна, на відміну від віскози, складаються не з чистої целюлози, а з ацетилцелюлози. Сировиною для неї слугують відходи деревини та бавовни. Тканини з ацетатного та триацетатного шовку за зовнішнім виглядом нагадують натуральний шовк, мають блискучу поверх-ню.
Міцність натурального волокна дещо менша, ніж віскозного. Воно втра-чає міцність у мокрому стані до 30%. Ацетат погано вбирає вологу, а триаце-тат ще гірше, але вони швидко сохнуть.
Ацетатні та триацетатні волокна мають велику міцність, більшу, ніж ві-скозні, тому тканини з них майже не мнуться, їх майже не треба прасувати, також вони добре зберігають форму при гофруванні.
Ацетат не переносить сильного нагріву, він плавиться при температурі 2100С. Триацетат має велику теплостійкість, температура його плавлення — 3000С.
Горіння. Ацетатні та триацетатні волокна горять швидко, згортаються в невеликі сірі шарики, що пахнуть оцтом. При винесенні нитки з полум’я го-ріння зупиняється. Волокна ацетату розчиняються в ацетоні.
Таблиця 1.
Назва волокон. Блиск. Зминальність. Горіння.
Віскозні різний велика горить швидко, залиша-ється сірий попіл
Ацетатні матовий мала жовте полум’я, утворю-ється темний наплив
Триацетатні матовий не мнеться жовте полум’я, утворю-ється темний наплив
3. Властивості синтетичних волокон.
Синтетичні волокна одержують синтезом із кам’яного вугілля, нафти, природного газу. Вони мають високу міцність, пружність, стійкість до вологи.
Синтетичні тканини в даний час виготовляють переважно з поліефірних, поліамідних та поліакрилонітрильних волокон.
У різних країнах ці волокна називаються по-різному. Для того щоб вам було легше орієнтуватись, ми будемо перераховувати лише деякі з найбільш поширених назв.
Поліефірні волокна — поліестер, лавсан, діолен, елана, кримплен.
Наприклад, лавсан — стійкий до дії води, пружний. Складки на виробах зберігаються після прання і чистки. За теплопровідністю та зминальністю він схожий на шерсть. Штучне хутро з лавсану дешеве, а служить довше, ніж натуральне.
Тканини з поліефірних волокон м’які та гнучкі, але дуже міцні. Недо-лік — погано вбирають вологу. При горінні вони плавляться без запаху з утворенням твердої кульки на кінці нитки.
Поліамідні волокна — нейлон, капрон, найлон, перлон — найміцніші із усіх синтетичних волокон на розрив та стирання.
Наприклад, капрон боїться високих температур, стійкий до дії кислот, дуже міцний, зберігає міцність у мокрому стані, дуже легкий, не горить, ви-тримує мороз –700С, не гниє, не ушкоджується міллю. З капрону виготовля-ють тканини, нитки, трикотаж, шкарпетки, колготки, штучні хутра, килимові вироби, риболовецькі сітки, деталі взуття, нитки використовують у медицині (для зашивання після операцій), виготовляють деталі для машин, об’ємну пряжу тощо.
Недоліки капрону: мала гігроскопічність, електризується, плавиться при температурі +2150С. Поліамідне волокно не горить, а плавиться без запаху, на кінці утворюється м’яка кулька.
Поліакрилонітрильні волокна — акрил, нітрон, перлан, акрилан, кашми-лон — виготовляють у вигляді високооб’ємних звивистих волокон, тому тка-нини з них на вигляд дуже нагадують шерсть. Вони дуже чутливі до високої температури: швидко плавляться, потім горять з коптінням і утворенням тве-рдої кульки на кінці.
Наприклад, нітрон важко відрізнити від шерсті. Волокно теплостійке, світлостійке, боїться дії луг, досить міцне, пружне. Вироби з нітрону після прання зберігають свою форму, не потребують прасування.
Нітрон змішують з бавовною, льоном та іншими волокнами. З нього ви-готовляють костюмні тканини, штучне хутро, штори, гардини, оббивну тка-нину для меблів.
Еластинове волокно — лайкрадерластан — найчастіше використовують у суміші з іншими волокнами. Ці волокна дуже еластичні. При розтягуванні їхня довжина збільшується в 7 разів, а потім повертається до попереднього стану.
Тканини з добавкою еластину використовують для виготовлення одягу прилягаючого силуету. Такі вироби добре розтягуються, мало мнуться, міцні.
Таблиця 2. Властивості синтетичних волокон
Назва воло-кон Блиск Поверхня Міцність Горіння
Капрон різкий гладка міцний плавиться, потім загоря-ється голубо-жовтим полум’ям, запах сургучу
Лавсан різкий гладка міцний горить слабо-жовтим полум’ям, виділяється чорна кіптява
Нітрон матовий гладка міцний горить спалахами, інтен-сивно виділяє чорну кіптяву
Повторення правил безпеки праці і санітарії під час виконання лабора-торно-практичної роботи.
4. Лабораторно-практична робота. Розпізнавання тканин натурального та хімічного походження за волокнистим складом органолептичним методом.
Інструменти і матеріали: робоча коробка, клаптики тканин, трикотажу, мережив із льону, бавовни та синтетичних волокон, блюдце з водою; металіч-ні пластинки, пінцети (чи ножиці), сірники для запалювання ниток; колекції волокон.
Завдання 1:
а) вивчіть теорію про хімічні волокна;
б) познайомтесь із колекціями волокон та тканин.
Завдання 2:
1. Виберіть 6 клаптиків із запропонованих матеріалів.
2. Розгляньте їх зовнішній вигляд. Визначте, в яких клаптиків поверхня блискуча, а в яких — матова.
3. Визначте на дотик м’якість кожного клаптика.
4. Визначте зминальність клаптиків: затисніть у кулаку, потримайте 30 секунд, а потім розтисніть кулак.
5. Вийміть дві нитки з кожного клаптика і намочіть одну з них в блюдці з водою. Розірвіть спочатку суху, а потім мокру нитку. Чи змінюється міцність?
6. Витягніть по нитці з кожного зразка і запаліть по черзі. Прослідкуйте, як горять нитки, який виділяється запах і що залишається після горіння.
7. Користуючись таблицями та узагальнивши одержані дані, визначте, з яких тканин вибрані клаптики.
8. Заповніть таблицю:
№ зразка тканини 1 2 3 4 5 6
Ознаки тканин
Блиск
Гладкість
М’якість
Гнучкість
Обсипальність
Міцність у мокрому стані
Міцність у сухому стані
Горіння
9. Наклейте зразки тканин і підпишіть, яка це тканина і який одяг можна з неї шити.
№1 —
№2 —
№3 —
№4 —
№5 —
№6 —
Вчитель надає допомогу тим, хто її потребує.

Інструкційна карта №1. Порівняльна таблиця властивостей натурального шовку і штучних волокон
Назви воло-кон Властивості волокон
блиск поверхня міцність змина-льність горіння
Натуральний шовк нерізкий гладенька висока, в мокрому стані знижується дуже значна горить тільки в полум’ї, залишається чорна кулька, яка легко розтирається
Віскоза різкий гладенька і слизька нижча, в мокрому стані ще понижується висока горить шви-дко, залишає сірий попіл
Ацетатне матовий гладенька і слизька ще нижча, в мокрому стані знову понижується нижча, ніж у віскоз-ного горить жов-тим по-лум’ям, залишає темний на-плив

Інструкційна карта №2. Властивості бавовняних і льняних тканин
Властивості Показники тканин
бавовняної льняної
на дотик м’яка, теплувата холоднувата, цупка
міцність розривається легко розривається важко
зминальність середня, заломи прасуються значна, заломи прасуються зі зволоженням
обсипальність невелика більша, ніж у бавовняних
горіння горить яскраво-жовтим по-лум’ям, з іскрою, має запах паперу і залишає після горіння сірий попіл. Якщо полум’я загасити, тоді тліє, є дим горить так само, як і бавов-няна, але при погашеному полум’ї тліє довше
драпірувальність незначна відсутня

Інструкційна карта №3. Властивості синтетичних волокон
Назви волокон блиск поверхня міцність горіння
капрон різкий гладка достатня, у мокрому стані не знижується плавиться, а потім загоряється голубува-то-жовтим полум’ям, має запах сургучу
лавсан різкий гладка достатня горить світло-жовтим кольором із виділен-ням чорної кіптяви
нітрон матовий гладка достатня горить спалахами, інтенсивно, виділяючи чорну кіптяву
IV. Підсумок уроку:
а) аналіз проведеної лабораторно-практичної роботи;
б) оцінювання знань учнів;
в) прибирання робочих місць.
V. Завдання додому. Оформити лабораторно-практичну роботу.
Технологія виготовлення вишитих виробів

 

 

Категорія: З досвіду роботи Пишкович С.В. | Переглядів: 385 | Додав: school | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Рубрики
Методична робота [5]
Методична робота
Шкільні новини [6]
Шкільні новини
Накази по школі [7]
Накази по школі
Фотоальбом [3]
Фотоальбом
Вчителям [3]
Вчителям
З досвіду роботи Пишкович С.В. [17]
З досвіду роботи Пишкович С.В.
З досвіду роботи Івашків М.М. [15]
З досвіду роботи Івашків М.М.
З досвіду роботи Івашків Р.І. [12]
З досвіду роботи Івашків Р.І.
З досвіду роботи Купльовської Г. Г. [17]
Учнівське самоврядування [1]
Пошук
Календар
«  Березень 2016  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Архів записів
Copyright MyCorp © 2018
Безкоштовний хостинг uCoz