ЗОШ І-ІІ ст. с. Неслухів
Понеділок, 25.06.2018, 08:39
Вітаю Вас Гість | RSS
 
Головна РеєстраціяВхід
Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » 2016 » Лютий » 29 » Найбільші цінності духовного життя християн.
18:45
Найбільші цінності духовного життя християн.

        Мета: Заохотити дітей до наслідування християнських чеснот, притаманних ще з дитинства Митрополиту Андрею; виховувати на прикладі життя Владики; показати батьківське, турботливе ставлення до своїх вірних, бажання передати науку про Христову Євангелію.

Допоміжні матеріали: Святе Письмо,  портрет Андрея Шептицького, вишита скатертина, свічка, українські державні символи, пісні з текстом про прославу слуги Божого Митрополита Андрея.

 

Епіграф: «…тільки для вас маю жити, –  для вас цілим серцем і душею працювати, для вас усе посвятити, –  ба, навіть за вас, як цього треба буде, й життя своє віддати».

                                     (А. Шептицький)

 

Хід уроку: «Благословляю і молюсь…» (А. Шептицький).

Християнське вітання з учнями.

Розповідь: Андрей Шептицький (1865 – 1944)  Києво-Галицький  Митрополит Східної Католицької Церкви, великий син українського народу, всім своїм життям здобув велику повагу і довіру серед різних цивільних, релігійних, суспільних і церковних, культурних і духовних кіл, як на Сході, так і на Заході. Все це, особливо в Рік Митрополита, промовисто визначає і підтримує значимість та винятковість справи життя Андрея Шептицького, ставить перед нашою церквою і суспільством завдання підняти, продовжити, оновити Його цінні задуми та пропозиції в теперішній дійсності. Український народ записує ім’я  Митрополита Андрея золотими буквами на сторінках своєї історії у нашій державі і нетерпляче вичікує хвилини, коли ім’я Митрополита буде вписане в календар українських Святих.

«…Він упродовж свого праведного життя, повного терпінь, був добрим пастирем свого стада й великим подвижником церковної єдності…».

«Він молився, навчався і слухав

Піст і ряса, суворий устав…

Піднімався у безмірі духа

В життєдайний свій корінь вростав.

Памятав про убогих та хворих,

Про студентів, сиріт і про вдів,

Навіть птахам і звірам у горах

Заповідник безпечний завів.

Сам страждав, а про хворих дбав долю.

Сам аскет – дарував щедро всім.

Розквітали садочки і школи,

Учні в бурсах знаходили дім…».

Яку багату і різноманітну роботу для добра Церкви і Держави розвинув своєю діяльністю праці і життя Митрополит Андрей.

Що випливає з цього вірша про Владику?

Яке було Його християнське і духовне життя? Не дивно, що діти і молодь любили і горнулися до Нього. Сьогодні ми теж хочемо звернутися молитвами про допомогу в нашій Церкві і Державі.

 «Релігійність людини – це не хвилевий порив ентузіазму, а тривалі, хоч і тихі, принципи християнського життя, впоєні розумом, в серце і в совість; хвилевий ентузіазм добрий настільки, наскільки йому служить, щось глибше, основ ніше, триваліше…»  –  ці рядки ми знаходимо в пастирському посланні Митрополита, в якому говориться про катехизацію (християнську етику) в школі. Як не дивно, та питання про основи християнської етики потребує нашої уваги подібно, як це було в часи Митрополита А. Шептицького. В своїх листах Він звертався як до духовенства, так і до суспільства.  Сьогодні це питання частково вирішене, бо в школах Галичини і деяких школах Сходу викладається цей предмет. Навіть добробут матеріальний, котрий давав причинитися до зіпсуття людей, бо в праці його бракувало фундаменту. Хата, котру ставлять, нам видавалася палацом,  була основана на піску, тому не витримала бурі. Бо будь, що будь, основне знання правд віри, знання катехизму є фундаментом, на якому стоїть християнське життя одиниць, і організація родини, і організація християнської громади. Де цього фундаменту немає або де він слабкий, ціла будова не може мати тривалості.

Зачитаємо притчу про дім на скалі (Мт. 7, 24-27; Лк. 6, 46-49).

Яким має бути фундамент нашого життя?

Митрополит, розуміючи людську слабкість, звертаючи увагу на потребу катехизації населення, намагався достукатися до сумління кожного. Легко навчити писати, читати, рахувати, але дуже важко навчити жити християнським життям. У своїх посланнях Він намагався знайти відповідь на причини духовного занепаду в людей, на поверхове християнство (наші чиновники), або як ми кажемо «обрядове».

«Досить є багато таких дітей, що до 10, 12 та й до 15-того року життя ще не знають добре молитви, катехизму… А коли до того року життя не навчилися, то й пізніше не навчаться через ціле життя. А бідні вони, бо. коли не знають нічого про Боже Об’явлення, не знають нічого або дуже мало знають про Божу науку, Святі Тайни, гріх  то не можуть ніяким способом жити по християнськи. Ще довго немає ніяких великих спокус і ніхто від віри їх не відводить, їхнє життя видається християнським життям: роблять знак святого хреста й ходять бодай часом до церкви. Але коли прийде в житті буря, коли на їхню душу спадуть тяжкі спокуси, ідуть за ними, і тоді вони піддаються тим спокусам, і тоді показується, як мало вони були досі християнами. Ось смисл наших християнських цінностей і духовного життя за притчою дім на скалі.

Підставою християнського життя людини є навчання катехизму в перших роках життя. Хто цього не знає не може бути добрим християнином. Закоштуй праці і пересвідчишся, що праця, а не відпочинок дає правдиве задоволення»

З цієї розповіді випливає:

Що таке цінність?

Цінність – важливість, значущість, духовна вартість християнського життя.

Які є християнські цінності, як їх розуміємо?

Цінності – це те, що є особливо важливим у житті.

Небесні скарби – християнські цінності, що даровані Богом людині в нагороду за праведне життя (Мт. 6, 33).

Найбільші цінності – це любов, доброта, опіка над меншими, вдячність, милосердя…

Усі цінності проявляються у вчинках людини.

«Царство Боже все існує у красі світу й там, де серед людей перемагає добро» (О. Мень).

«Будем жить, людей любить, Святого Господа хвалить»(Т. Шевченко).

«Мета людського життя – Царство Боже є містичною злукою людини з Богом. Ісус вчить нас ділитися своїм багатством з ближніми, давати милостиню, збирати собі духовні скарби (Лк. 12, 13-21). Лиш Божа любов до людини є безмежною» (Н. Святогорець).

Як добрий пастир Митрополит Андрей ніколи нічого не боявся і був готовий на все заради блага людей. Він працював над поглибленням релігійності та піднесенням моралі та етики серед нашого народу. Багато працював над розвитком духовної освіти.

«Мета моєї праці – зібрати всіх під стяг Христа, якою я перейнятий,… – це мій прапор і дороговказ» (Митрополит Андрей Шептицький).

Заради цієї мети Митрополит кожного року писав послання до своїх вірних.

Після повернення зі заслання у 1917 році він фінансував цілу низку часописів, журналів, книжок на християнську тематику для різних верств населення. Для видання книг та іншої літератури Шептицький закуповує окрему друкарню. Будує школи, садочки, лічницю, церкви. Заснував у Львові Духовну семінарію.

Митрополит завжди захищав скривджених. Він захищав православних українців від польського переслідування.

Знаючи німецьку, французьку, англійську, італійську, єврейську, будучи визнаним семітологом та людиною, що володіє багатьма діалектами української мови – Шептицький був прекрасно підготовлений до наукової праці. Фінансує всі освітні установи, в яких викладання предметів здійснюється українською мовою.

Завдяки підтримці і жертвенності Митрополита Андрея Шептицького українське життя в Галичині буйно розвивалось.

Митрополит був єдиною людиною, яка гостро запротестувала проти фізичного знищення євреїв. Сам особисто врятував життя кількастам  євреям, переховавши їх у себе.

Рішуче протистояв русофільській пропаганді в Галичині, яка посилено намагалася знищити український національний рух.

Митрополит Андрей 44 роки крізь шторм і бурі мудро вів корабель УГКЦ. Шептицький показав себе непересічним політичним діячем, меценатом української культури, а своєю високо моральністю й шляхетністю зажив слави воістину святої людини. Не залишалася поза увагою Митрополита й освіта дітей з найубогіших верств. Він закладав у селах так звану «Вакаційну оселю», яка під час канікул приймала близько сотні дітей. Щороку Він посилав здібну молодь на навчання до університетів світової слави – до Інсбруга, Фрайбурга, Відня, Рима, Парижа.

Незламним було бажання Андрея Шептицького обєднати український народ в одній самостійній і незалежній державі.

«Народе, вір, я правдою клянусь,

Над попелище та руїни

Воскресне Церква й Україна».

Митрополит Андрей Шептицький був і справді батьком нашого народу, Він і далі продовжує молитися за кожного з нас перед Отцем Небесним.

Зачитаймо «Заповіт Владики» і даймо відповідь на запитання.

 

Які християнські цінності ми можемо пронести крізь своє життя?

          

      Заповіт Владики

«Творче світу, Спасителю мій,

Поможи Батьківщині моїй,

Дай їй силу кайдани зламати,

Що скували її супостати.

Україно! Вітчизно моя!

Все, що маю, даю тобі я,

І майно, і знання, і всі сили,

Щоб тобі на добро послужили.

Щоб ти стала міцна, як давно,

Щоб твій нарід з’єднався в одно

У братерській любові та згоді –

Лиш тоді встане сила в народі.

І поклав йому Бог в груди дар:

Жар любові і мужності жар,

Щоб любов’ю бездольних зігріти

І відважно неправду зустріти.

Проти кривди за людські права

Він підносив відважні слова,

Заступав непохитно і щиро

Свій народ, свою Церкву і віру.

Скільки втер удовиних він сліз,

Скільки радости хворим приніс,

Скільки круглих сиріт і убогих

Користали з його допомоги!

Сиротинці, музеї, церкви!

Як змогли би промовити ви,

То прославили б словом великим

Щедру руку Андрея - Владики.

Та священний його заповіт,

Мов стіна нерушима стоїть,

І ніяка його завірюха

Нам не вирве і з серця і з духа!» (Р. Завадович).

 

Який висновок зробимо з цього уроку?

Ціль нашого життя – спасіння нашої душі  (Як. 4, 10).

На основі цього вірша-заповіту складемо кодекс духовних цінностей свого життя. Нехай наше життя буде разом з Богом, як було життя Митрополита Андрея Шептицького. Тож берімо добрий приклад з життя великого Учителя, Батька, Діяча…, Митрополита і живімо повсякчас.

«Тисячі дітей витягають руки по хліб катехизму, мільйони людей з жаждою очікують Божого Слова і помочі. Щоб заспокоїти їх потреби, мусимо в першім ряді дбати про життя християнське, про аскезу, про святість в нас самих, без неї не зможемо нічого зробити.» (А. Шептицький)

Тож нехай наші вчинки скажуть за нас, що ми хочемо бути Божими дітьми, гідними синами і дочками України, Церкви.

В серці бажання: «Хочемо Бога»

В школі, просвіті, родині…

З Богом вперед! Тут перемога…

Волі ми хочемо на Україні…

Владика Пастир сидів на троні…

Радості сльози росили очі…

Благословив синів і доні

Діти мої, сини і доні!

Церкви окрасо, ви квіти гожі…

Благослови, кріпи ж Боже!

На закінчення хочу сказати думкою Митрополита Андрея Шептицького:

«Божа мудрість – це найкраща й найцінніша прикмета людського розуму. Вона є причиною, що дитина мудра умом вище стоїть, ніж не один чоловік, що береться інших учити. Така дитина може не має всіх відомостей, які він посідає, але якщо він Божої мудрості не має, то дитина перевищає його цією світлою, ясною та могутньою прикметою ума, яка ставить її вище над інтелектуальним умом життя.» (одне з послань А. Шептицького)

Закінчити урок хочу піснею-прослави

           «Боже ти Бог мій, Тебе шукаю пильно…»

 

 

                   Використана література:

  • Послання Митрополита А. Шептицького (1-5 томи);
  • Слідами Митрополита (2001 р.);
  • Св. Письмо;
  • Церковний календар 2014 р., 2015 р.;
  • Історія Церкви, о. Кость Панас;
  • Зернятко (2007 р);
  • Світ дитини (2005 р);
  • Катехитичний обіжник № 1

 

 

 

 

 

Категорія: З досвіду роботи Пишкович С.В. | Переглядів: 266 | Додав: school | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Рубрики
Методична робота [5]
Методична робота
Шкільні новини [6]
Шкільні новини
Накази по школі [7]
Накази по школі
Фотоальбом [3]
Фотоальбом
Вчителям [3]
Вчителям
З досвіду роботи Пишкович С.В. [17]
З досвіду роботи Пишкович С.В.
З досвіду роботи Івашків М.М. [15]
З досвіду роботи Івашків М.М.
З досвіду роботи Івашків Р.І. [12]
З досвіду роботи Івашків Р.І.
З досвіду роботи Купльовської Г. Г. [17]
Учнівське самоврядування [1]
Пошук
Календар
«  Лютий 2016  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29
Архів записів
Copyright MyCorp © 2018
Безкоштовний хостинг uCoz